Slovenija po epskem preobratu napredovala med najboljših 12 ekip na svetu!

Slovenska ženska teniška izbrana vrsta si je z epsko zmago proti Romuniji priigrala
mesto na zaključnem turnirju svetovnega ekipnega prvenstva, ki ga Mednarodna
teniška zveza ITF imenuje pokal BJK. Preobrat, kakršen je proti romunski izbrani vrsti
uspel Sloveniji, bo šel v zgodovino kot eden največjih v omenjenem tekmovanju.

V pokalu BJK smo 8 let čakali, da smo znova doživeli, da je kakšna od reprezentanc prišla do zmage po zaostanku z 2:0. Po nesrečnem petkovem razpletu se je slovenska izbrana vrsta v Kopru proti Romuniji znašla v zaostanku z 0:2 v zmagah. Ko je Ana Bogdan v 3. dvoboju proti Tamari Zidanšek v odločilnem tretjem nizu povedla s 5:2, se je uvrstitev na zaključni turnir najboljših 12 ekip na svetu zdela daleč kot luna, a Slovenija se ni predala in spisala preobrat, ki mu ni para. Tamara Zidanšek se je kar trikrat rešila po tem, ko je Bogdan že servirala za zmago, na koncu pa obračun po več kot treh urah dobila s 3:6, 7:6(4) in 7:5.

V naslednjem dvoboju je Kaja Juvan z odlično predstavo ekspresno hitro dobila obračun proti Jaqueline Cristian in vse se je začelo znova. Selektor Andrej Kraševec je pričakovano posegel pri spremembi para za odločilni dvoboj dvojic in v ogenj še enkrat več poslal Tamaro in Kajo. Igralki sta delovali zelo samozavestno, njun nalet pa je pri rezultatu 3:3 v prvem nizu ustavil dež. V nedeljo sta bolje nadaljevali Romunki Irina Bara in izjemno izkušena Monica Niculescu, ki sta prvi niz dobili s 6:4, in tako še enkrat več Slovenijo postavili v izjemno zahteven položaj. Slovenki sta odgovorili v izjemnem slogu in drugi niz dobili s 6:2. V začetku tretjega niza je še enkrat več bolje kazalo Romunkam, ki sta si dvakrat priigrali ‘break’ prednosti, a tudi to ni bilo dovolj. Nepopustljivi Slovenki sta “na igrišču pustili srce” in po dveh urah in 44 minutah prišli do največje skupne zmage v karieri. “To, kar nam je uspelo, je res neverjetno. Včeraj ob tem času smo bili dve točki oddaljeni od poraza, danes pa se veselimo zgodovinskega uspeha. Ponosna sem, da sem del te reprezentanca,” je po zmagi povedala Tamara
Zidanšek. “Vzdušje v ekipi je bil ključ do uspeha. Nikoli nismo nehali verjeti v zmago. Tudi v najtežjih trenutkih smo imeli dvignjeno glavo in se spodbujali. Res sem vesela, ker to je zmaga cele ekipe,” je dodala Zidanšek.

Enakega mnenja je tudi Kaja Juvan, ki je imela v petek skoraj že dobljeno partijo proti Ani Bogdan, a zapravila vodstvo 4:0 v odločilnem tretjem nizu. “Zmaga z izjemnim preobratom Tamare v soboto je bil zagotovo ključen trenutek. Od tedaj sem bila polna adrenalina, publika se je dvignila na noge in nas ponesla do zmage. Sploh se še ne zavedam, kaj nam je uspelo oziroma, kako smo lahko naredile tak preobrat,” je razmišljala Juvan. “Smo prava ekipa in vsi dihamo kot eno. Skupaj smo, ko izgubljamo in skupaj slavimo zmage. Zame je to največji uspeh v karieri. Ogromno mi pomeni zaradi celotne ekipe, pa tudi dejstva, da je to tekmovanje, pri katerem me je vedno spremljal moj pokojni oči,” je dodala 23-letna Ljubljančanka, ki si bo zdaj vzela en mesec odmora in se tenisu znova posvetila pred turnirjem v Roland Garrosu.

Kapetan Andrej Kraševec je žarel od ponosa. V petih sezonah je Slovenijo od dvoboja za obstanek v 2. evroafriški skupini pripeljal med dvanajst najboljših reprezentanc na svetu. “Pred šestimi leti sem vodstvu teniške zveze dejal, da bosta Tamara Zidanšek in Kaja Juvan dobili točko za svetovno skupino in te dni v Kopru sta prav oni poskrbeli, da smo zdaj del elite svetovnega tenisa. To je res velikanski dosežek,” je dejal Kraševec. “Imamo fantastično kemijo v reprezentanci, borbene in nepopustljive igralke, ki s ponosom igrajo za Slovenijo, zato gremo lahko na zaključni turnir z dvignjeno glavo in visokimi cilji,” je dodal kapetan Andrej Kraševec.

Zaključni turnir novembra letos

Uspeh slovenske izbrane vrste lahko postavimo ob bok rezultatu, ki je Slovenkam uspel leta 2003, ko so se naše predstavnice po zmagi nad Argentino prebile med najboljših 8 ekip na svetu. Takrat so slovensko reprezentanco v četrtfinalu v Portorožu zaustavile Rusinje. Tokratni zaključni turnir bo potekal od 7. do 12. novembra. Mesto na turnirju najboljših ekip na svetu so si ob Sloveniji priborile še Avstralija, Švica, Kanada, Češka, Francija, Nemčija, Italija, Kazahstan, Španija in ZDA, medtem ko je eno mesto še prosto za domačine oz. povabljence. Uvrstitev na zaključni turnir ni zgolj prestižna nagrada, ampak je tudi finančno bogato ovrednotena. Mednarodna teniška zveza (ITF) je 2022 zmagovalno reprezentanco, Švico, nagradila z dvema milijonoma dolarjev, poraženo v finalu, Avstralijo, z 1,2 milijona dolarjev, vsak udeleženec finalnega turnirja pa je prejel 400.000 dolarjev.